Telefon
BİZE ULAŞIN0545 965 1490

Yazılar

Uluslararası Montessori Okulları Eğitim Derneği

Montessori İle Aldatanlar ve Aldananlar

- +

Son dönemde oldukça popüler olan montessori eğitimini ne olduğunu baştan size anlatacak değilim. Bu yazıyı uzun zamandır yazmak istiyordum ama yeni fırsat bulabiliyorum.

Montessori felsefesini öğrenmek için insanlar aylarını feda ederken, yurtdışlarına gidip yeni bilgiler öğrenmek için koşuştururken, tek amaçları çocuklara daha iyi nasıl eğitim verebilirim olan bunun için gözünü karartıp her şeyi ile montessori eğitim felsefesine yıllarını adayan insanlar var. Kendi çocuklarından eşinden sosyal hayatından fedakarlık yapıp, montessori eğitimini öğrenmek için çabalayan insanlar var.

Yıllar önceydi. Bir kursiyer okuluma gelip montessori eğitmen eğitimini 2 yaşında ki çocuğu için almakta olduğunu, eşinden ayrı yaşadığını, sevmediği bir işte 8.00-19.00 arası çalıştığını ama ne olursa olsun çocuğu için eğitimlere devam ettiğinden bahsetmişti. Sadece bu arkadaşımız mı? Bin bir güçlükle Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelip eğitim alanlar oluyor.

Herkes montessori eğitimini öğrenmek ve uygulayabilmek için çabalıyor. Emek ediyor.

Başımdan geçenleri kısaca özetlemek gerekirse;

2013 yılına kadar birçok montessori semineri yaparak insanlarımızda montessori eğitim sisteminin iyi faydalı bir sistem olduğuna dair iyi bir algı oluşturduk. Fakat bir türlü malzeme sorununu çözemiyorduk. 2013 yılında Çin üzerinden ilk ithalatımı gerçekleştiriyordum. Ürünleri resmi yollarla getirdim. O dönem Şirinevler’de ki ofisimize gelen ürünleri incelediğimde, kullanılan malzemenin kayın ağacı olmadığını anladım. Ayrıca çok ağır boya kokuyordu. O dönem 5000 dolara mal olan ürünler çöp ürünüydü. Ürünlerin çoğu ölçüsüzdü. Ürünlerin boyasız olan 7-8 tanesini ayırıp kalanı çöpe attım. Aslında atılan malzemeden çok paramdı. 5000 doları çöpe atmıştım.

Daha sonra elde malzeme üretmeye karar verdim. Anne gruplarına herkesin alabileceği bütçede arkadaşlarımız ürünler üretti. Ama tam randımanlı olmadı. Boya da sıkıntılar oluyordu. Boyasız gönderimlerde çatlama meydana geliyordu. Bu düşünceden hemen vazgeçtik.

montessori eğitimleri

montessori eğitimleri

Son dönemlerde oldukça gündeme gelen montessori eğitimin Türkiye’de ki hali hazırda ki düzeltilebilir düzeyde sıkıntılar, 2014 yılında tavan yapmaya başlamıştı. Bir gün bir telefon geldi ofise. O an bende ofise uğramıştım. Öğle arasıydı. Sekreter telefonu bana uzattı. Telefonda ki beyefendi elinde 1550 kutu montessori malzemesi olduğundan bahsediyordu.  300 bin TL’ye topluca bana satmaya çalışıyordu. Ürünleri öyle bir anlatıyor ki sanırsın yıllardır montessori ürünü satıyor. İyi bir teklifti. Yine de örnek istedim. Şu an halen piyasada 700-800 TL ye satılan bu ürünü 250 TL numune bedeli ödeyerek satın aldım.

Birkaç gün sonra ürünler geldiğinde büyük şok yaşamıştım. Bunlar montessori malzemeleri değildi. Hemen aradım karşı tarafı. Bunların kutusunun üzerinden yazanla içindekilerin alakası yok dedim. Sen almazsan biz satarız sorun değil dedi ve gerçekten bu ürünleri sattılar. Piyasada montessori malzemesi olmayan ama montessori diye alınan binlerce ürün oldu. Her şey çorba olmaya başlamıştı.

2014 de büyük oyuncak firmaları montessori ürünleri diye ürünler satmaya başladı.Ucuz montessori malzemeleri diye reklamlar yapmaya başlamıştı bile. Sitelerine girdikçe moralim bozuluyordu çünkü ürünler montessori malzemeleri değildi ve insanlar sürekli bu malzemeleri aldıklarına dair yorumlar yazıyordu.

montessori pembe kule

montessori pembe kule

Sonra montessori ile ilgili kitaplar türemeye başladı. Bunlar çeviri kitaplardı. Kitapları hepsini okudum. Kitaplarda anlatılan konular her ne kadar montessori ile ilgili olsa da, beni gibi bir eğitimcinin çevirisi farklı olur, bir çevirmenlik bürosunda ki birinin çevirisi farklı olur. Aynen böyleydi durum. Anlatılanlar akademik yazımdan uzak, montessori felsefesini bilmeyen birileri tarafından çevrildiği belliydi. Piyasa da çok fazla kitap olmadığı için, her ne kadar çeviri anlamında yeterli olmasa da başka okunacak kitap yoktu. Çevremize de tavsiye etmek zorunda kaldık.

2014 yılında hani dedim ya sıkıntılar tavan yapmaya başladı diye. Biz bir yandan ülkemizin her yanında eğitimler verirken devlet tarafından projeler gerçekleşmekte, bu projeleri biz almaktaydık. Bir ara yabancı ülkenin eğitim sistemini bize empoze ediyorlar diye bir yaygara koptu. Anlamadan bilmeden eleştiriler sürekli oluyordu.

Devletin 16 projesinden 15 ini biz yaptık. Bu yaptığımız işlerden 1 TL kazanmadık. Yapacak kimse yoktu ve devletin ödediği ücret konuşmacılara ve sertifikalara gidiyordu. Bizsiz yaptıkları 1 proje ellerinde patlamıştı, eğitimi veren kişi eğitimi verememiş ve gürültü kopmuştu. Sonra gittik onu da hayrımıza biz düzelttik.

Bu ara sosyal medya baya hareketlenmeye başlamıştı. Özlem hanım, Aslı hanım gibi montessori eğitimine gönül verenler sayfalar gruplar açıyordu.

Derken bir telefon daha gelmiş ofise. Aradım oyuncaklarımı satar mısınız diyordu karşıda ki beyefendi. Yok, ilgilenmiyoruz dedim. O dakikada itibaren tehditler başladı. Benim malımı satmazsanız sizi eleştiririm. Hiç oralı bile olmadım. Bu kişi piyasayı dolandırmış sonra. Kişilere küfürlü yazışmaları sanal aleme düşmüştü.

2018 yılına varana kadar, ülkemizde pek çok anaokulu montessori ismini kullanmaya çalıştı. Halen kullananlar var. Hele bir kuruluş var ki şimdi ismini zikredip reklamını yapmayacağım. Gidip internetten 8 dolara alan adı 5 dolara hosting alıp (60 tl yi geçmeyen bir masrafla) bir site açıp montessorinin temsilciğini dağıtıp insanlardan tonlarca para topladı. İnsanlara sözleşme imzalatıp kendine bağlayan ama gerçekte resmi bir kuruluş olmayan bu kişi bu işten trilyonlarca para kazandı. Ama bu kişiler gündeme gelmez her nedense? Kimseler araştırmaz. Google da görürüsünüz ne kadar haklarında eleştiri var. Piyasayı nasıl dolandırmışlar. Şimdi başları daha çok belaya girmesin diye İngilizce ismini patentlemeye çalışıyorlardı en son. Böyle bir kılıf bulmuşlar.

Eğitimlerde de durum böyle değil mi?

Şu an bu eğitimi veren 2 yer var. Biri uluslar arası montessori okulları eğitim derneği  (7 renk eğitim ve danışmanlık hiz.tic. ltd. şti.) Buraya Tıklayarak  takip edebilirsiniz. Diğer yer ise Abd den gelen bir bayan. Geldi firma kurdu.

maria montessori

maria montessori

Diğer yerler? Diğer yerler üniversitelerin ismini kullanarak (üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri bu eğitimin içeriğini bilmezler) belge satıyorlar. Eğitim içerikleri sıfır. Sonuçta hiçbir şey bilmeyen ama para verip montessori eğitmenlik sertifikası alan kişilerle doluyor etrafımız.

 

Montessori İle Aldatılmak

1-Ürün ile aldatmak

2-Eğitim ile aldatmak

3-Okul ile aldatmak

                                  MONTESSORİ ÜRÜNLERİ İLE ALDATMAK

Aslında yukarıda giriş için kısa bir açıklamaya yapayım demiştim ama o kadar yazacak şey var ki uzadı. Devamını aşağıda devam ediyorum.

Montessori ürünlerinde bakmamız gereken temel konular;

 • Materyalin amaca hizmet edebiliyor olması.
 • Materyalin standart ölçüde olması.
 • Materyalin ağırlığının standart ölçüde olması.
 • Materyalin boya kalitesi.
 • Materyalde kullanılan ağaç türü.

Materyalin ücretine bunlardan sonra bakacağız.Ama herkes öncelikle materyalin fiyatına baktığı için çok büyük hata yapıyorlar.Peki ülkemize ürünler nereden geliyor?

 • Hollanda (Uygun 10 üzerinden 10)
 • İngiltere(Uygun 10 üzerinden 8)
 • Almanya(Uygun 10 üzerinden 10)
 • Sri Lanka (Uygun 10 üzerinden 8)
 • Çin(Yarı uygun 10 üzerinden 5)
 • Singapur(Yarı uygun 10 üzerinden 5)
 • El yapımı Türkiye(Yarı uygun 10 üzerinden 3)

 

Piyasa da çok miktarda Çinden gelen montessori materyali var. Bu materyallerin gümrükten geçebilmesi için bazı testlere tabi tutulması gerekiyor. Bakanlığın bu konuda ciddi uygulamaları var. Fakat duyuyoruz ki halen el altından gümrüğe girmeden piyasada olan pek çok Çin menşeili montessori materyali var. Uzak durulması gereken en önemli materyal tiplerinden biri budur.

Haydi, söyleyin bakalım. Siz çocuğunuza boya içirir misiniz? Sırf ucuz diye çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atar mısınız? Cevabınız evet ise Çin malı alabilirsiniz. Ama niyetiniz aynı zamanda çocuklarınızın sağlığı ise el altından sokulan ürünlerden uzak durun.

Nereden bileceğiz dediğinizi duyar gibiyim? Her yerden materyal almayacaksınız. Güvenilir firmalardan materyal alarak bu sorunu büyük oranda çözebilirsiniz. Bazı alışveriş siteleri çoklu kullanıcılar açıktır. Örneğin ülkemizde(….com) diye bir site var.Kullanıcılar buradan üyelik alıp size ürün satıyorlar.Buralardan uzak durun.Çünkü karşıda ki kişiyi tanımıyorsunuz.İnsanlar 2 saatte firma açıp yada kişisel üyelik açıp dünyanın ürününü satabiliyor.

El yapımı ürünlerde de aynı durum söz konusu. Boyayı sıyırmadan içinde ki malzemeyi göremiyorsunuz. İnsanlar kayın ağacı yerine ıhlamur kavak kullanarak ucuz olmasını sağlıyor. Fakat parçaların bile standart ağırlıkları var. Bunları kaçırdığınızda o materyalin hiçbir işlevi kalmıyor. Söyler misiniz? Çocuk pembe kulenin 10. Parçası ie 8. Parçasını eline aldığında 2 sininde farklı ağırlıkta olduğunu hissetmiyorsa o ne kadar amaca hizmet ediyor?

El yapımı üreten firmalar ürünlerini boyahane denilen yerlerde boyatıyorlar. Siz belki de her gün önünden geçiyorsunuz. Bunlar bazen sokak arasında bazen kahve altlarında gözden uzak yerlerde oluyor. Suriye ve Afganları çalıştırıyorlar. Hiç bir denetimleri yok. Sizin el yapımı diye aldığınız bu ürünler bu yerlere veriliyor. Ucuza boyuyorlar ve neyle boyadıkları belli değil. Size ürün satan kendi boyamış gibi resim atıp sizi kandırıyor oysa. Çin ürünlerine laf atıyoruz ama bu el yapımı ürünlerde de ciddi manada kanserojen madde var.Çocuklarınızın sağlığı ile oynamayın..

Ayrıca el yapımı ürünlerde ilerde materyalde şişmeler meydana gelebiliyor. Örneğin kulplu silindir bloklar bir müddet sonra şişebiliyor ve çıkmayabiliyor.

Diğer ülkelerde denetim daha sıkı olduğu için zarar minimuma inebiliyor. Materyal konusunda piyasada o kadar materyal satan kişi var ki. Bu kişiler sosyal medyayı da iyi kullanarak iyi güvenilir ürünler sattıklarını söylüyorlar. Birçok insan da bu kişilerden ürün alıyor. Şu an maliye nin bu konuda çalışması var. Bu kişiler tek tek tespit ediliyor yasal yolla ürün satmadıkları için cezalar veriliyor. Birisi ile görüşmüştüm. Bana dedi ki “Hocam bende ki ürünler ucuz millet pahalı materyal alamıyor” demişti. Doğrudur. Fakat çocukların sağlığı hiçbir zaman ucuzlukla sınanmaz. Sağlığa vereceği zararın maddi değeri de cabası. İlla el yapımı ürün alacaksanız da mutlaka iyi araştırın. İnstagram da Facebook da herkese güvenmeyin.

Toplum halen montessori materyallerinin ne olduğunu bilmediği için her montessori materyali diye satılan şeyi alıyor. Aldanıyorsunuz.Aldatılıyorsunuz.

Doğru bir yerden materyal almak isterseniz buraya tıklayın

EĞİTİM İLE ALDATMAK

Bu ara eğitim firmaları montessori eğitmen eğitimine sarmış durumdalar. Üste de belirttiğim gibi 2 firma haricinde hiç birini önermiyorum. Sebebine gelince;

Son dönemlerde paralı reklam verip her an gözümüzün önüne gelen bu firmaların çoğu yeni kurulan,”meslekten atılan kişilerin” çoğunu kurduğundan şüphelendiğim oluşumlardır.

Eğitim içeriklerine baktığımda bizim derneğin 2 günde verdiği montessori seminerinin konularını alıp eğitmen eğitimi diye millete yutturuyorlar. Hatta bir hocamızın kendi slaytını bulan bir firma eğitmen eğitimi diye bunu uydurup milletin karşısına çıkartmış.Eğitimlerini inceliyorum 50 modül demiş bakıyorsun içi dolu gözüküyor.Detaylı bakıyorsun ki 10-15 materyal ve bunlara bağlı etkinlikler başka bir şey yok.Şu an google dan gördüğünüz firmaların neredeyse hepsi sizi dolandırıyor. Bazen bunu bir eğitimciye değil de bir oyuncakçıya eğitim verdirerek sağlıyorlar. Bazen üniversite isimleri kullanarak, üniversitelere kar payı vererek sağlıyorlar.

Bunlar yaparken farklı isimler kullanıyorlar. Örneğin montessori eğitmen eğitimi, montessori eğitici eğitimi, montessori eğitmenlik eğiticiliği, montessori öğretmeni, montessori sertifika programı vs vs.

Öyle bir süslemişler ki, hemen hemen hepsinin programı aynı.Bunun sebebi ise bu firmaların birlikte insanları dolandırmaya birlikte karar vermiş olmaları galiba.

Montessori eğitmen eğitimini vereceksen, ardında bir bilgi birikimi olmalı. Abidik gubidik ne olduğu belli olmayan kişilerin verdiği eğitimlere rastlıyoruz. 2 kelimeyi bir araya getiremeyenler eğitmen eğitimi vermeye çalışıyor. Sizlerde her şeye inandığınız için bunlar bir şey biliyor sanıyorsunuz. Eğitimlere katılıyor ve montessori eğitimcisi oldum sanıyorsunuz. Yazık. Çok yazık.

Ben yüksek lisansımı montessori ve reggio emilia üzerine yaptım. Pek çok yurtdışı eğitimine katıldım. Değişik ülkelerdeki insanlarla sürekli diyalog içindeyim. Fakat ben bile eğitim verirken bir şeyi kaçırır mıyım, eksik bir şey öğretmemeyim diye endişe duyarken, nereden çıktığı belli olmayan insanlar sırf para kazanmak için sizlerin geleceği ve eğitim vereceğiniz çocukların geleceği ile oynuyor. Sizde neyin ne olduğunu bilmediğiniz için bu eğitimlere kayıt oluyorsunuz.

Pek çok kişi bu alanda kandırıldı. Para kaptırdı. Siz gerçeği öğrendiğinizde o firmalar kapalı olacak ve siz onlara ulaşamayacaksınız. Oysa o firmalar sizinde bilemeyeceğiniz bir isimle milleti kandırmaya devam edecekler.

Anne iseniz çocuğunuzu montessori öğretmenine teslim ederken belgesini hiç sordunuz mu? Öğretmeni hiç sorguladınız mı?Eğitim aldığı yeri hiç sordunuz mu ?

Okul Öncesi Eğitimi Yaygınlaştırma ve Geliştirme Derneği

Uluslararası Montessori Okulları Eğitim Derneği

7 Renk Eğitim ve Danışmanlık sertifikaları var mı sordunuz mu?

Anne iseniz mutlaka sorgulayın. Eğitim alacaksanız mutlaka araştırın. Yarım iman dinden yarım doktor candan edermiş.

 

OKUL İLE ALDATMAK

Üstte belirttiğim gibi, gidip bir alan adı birde hosting alıyorlar, 60-70 TL ye bir site kurup anaokullarına broşürler dergiler gönderiyorlar. Kendilerini öyle tanıtıyorlar ki sanki bu işin Türkiye temsilcisi onlarmış gibi. Ama buna kanan onlarca okul var. Sizde kandırıldınız.

Oysa bakanlıktan bu kuruluşu sorgulatabilirdiniz. Ben sorgulattım yok. Bence sizde sorgulattırın. Eğer bunu bile bile bu ismi kullanmaya devam ediyorsanız sizde velilerinizi ve halkı kandırıyorsunuz demektir.Bu zihniyette olan okul sahiplerini de kınıyorum.Halkı bu konuda bilinçlendirmek için elimden geleni yapacağım.

Belli bir para ödeniyor ve kurum sahibi “gerçekleri öğrenince vazgeçmesin” diye senet imzattırıyorlar. 200 bin -400 bin ne tuttururlarsa. Bilmiyorsanız kendinize, biliyorsanız en çok ta yavrularımıza yazık ediyorsunuz.

KANDIRILMAYIN Temsilcilik alacaksanız;

Temsilcilik alacağınız yerin Türkçe olacak şekilde RESMİ ismine bakın.

Bağlı olduğu Türk devlet dairesinden belge isteyin.

KANDIRILMAYIN Çocuğunuzu montessori anaokuluna verecekseniz;

Öğretmenin montessori sertifikasına “Uluslararası Montessori Okulları Eğitim Derneği” ve derneğin anlaşmalı olduğu üniversite onaylı olmasına;

Eğitimi kimden(eğitimci kim) aldığına;

Dikkat edin.

Temsilci olmak isterseniz  veya çocuğunuzu gerçek bir montessori okuluna vermek isterseniz buraya tıklayın

 

Herkesi montessori anlamında, çocuklarımız için daha bilinçli olmaya davet ediyorum.

Taş attığım kişi ve kurumlar tarafından taşlanabilirim. Ama bu gerçekleri her zaman açıklamama engel olmayacaktır.

Sevgi ile kalın.

 

Öğr. Gör. Selçuk Aydın BÜLBÜL

Uluslararası Montessori Okulları Eğitim Derneği Başkanı

 

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.